Wiele banków stara się jak najbardziej zwrócić na siebie uwagę swoich potencjalnych klientów. Właśnie z tego względu dokładają one wszelkich starań, aby ich oferta dotarła do możliwie jak najszerszego grona zainteresowanych odbiorców. Jak to osiągnąć? Poprzez wykorzystywanie atrakcyjnych metod promujących, zapadających w pamięci i pozwalających na uzyskanie najważniejszych informacji. Warto jednak pamiętać, że usługi bankowe nie zawsze wypadają tak atrakcyjnie, jak jest to prezentowane w przypadku kampanii reklamowych. Szczególnie zauważyć można to w przypadku lokat bankowych, które oprócz ogromnych plusów opisywanych w reklamach posiadają także kilka niezbyt korzystnie wpływających na ich wybór cech.

Jedną z największych zalet, jakimi charakteryzują się lokaty bankowe, jest brak jakichkolwiek problemów, jeżeli chodzi o ich założenie. Całemu procesowi trzeba poświęcić zaledwie chwilę – nawet nie trzeba wychodzić z domu, aby złożyć stosowny wniosek. Wymagane jest tylko przedstawienie swoich danych osobowych, dokumentu tożsamości i złożenie podpisu (na przykład dzięki umowie dostarczonej pod same drzwi przez kuriera), aby móc cieszyć się wszystkimi możliwościami, jakie daje korzystanie z tego rodzaju usługi bankowej.

Lokaty bankowe są także niezwykle bezpieczną ofertą prezentowaną przez bank. Nawet osoby, które zdecydują się na zamrożenie sporych sum, nie muszą o nic obawiać się. Po zakończeniu okresu trwania umowy określona kwota powiększona o wartość w ramach oprocentowania na pewno zostanie wypłacona im na czas. Bank zawsze wywiązuje się ze swoich zadań, niezależnie na jak długo dana osoba zdecydowała się podpisać z nim stosowną umowę.

Lokaty to także idealny sposób na oszczędzanie. Oczywiście, można zdecydować się na założenie konta oszczędnościowego czy chociażby na wybór tradycyjnych metod odkładania pieniędzy, jednak okazuje się, że to właśnie lokaty jako usługi bankowe sprawdzają się najlepiej. Wpłacone na nie pieniądze tylko w niektórych przypadkach mogą być wypłacane, a klient posiada do nich dostęp dopiero po zakończeniu umowy – nawet jeżeli chcemy, nie posiadamy możliwości niedostosowania się do warunków przedstawianych przez bank, zaakceptowanych przez nas w ramach podpisywania umowy.

Niestety, lokaty posiadają kilka znaczących wad w porównaniu z innymi ofertami bankowymi, w tym przede wszystkim ze zbliżonymi do nich kontami oszczędnościowego. Przede wszystkim z reguły oferują one zdecydowanie niższe oprocentowanie. Wynosi ono kilka procent – najczęściej od trzech do siedmiu. W przypadku wpłacania na lokatę małych sum nie można liczyć na znaczące pomnożenie swojej gotówki, co bardzo często sprawia, że zainteresowane osoby decydują się po prostu na wybór innych form oszczędzania.

Jak zostało to już wspomniane, posiadanie lokaty wiąże się z koniecznością dostosowania się do szeregu ograniczeń. Wypłata pieniędzy przed zakończeniem okresu trwania umowy jest z reguły niemożliwa. Szczególnie nieatrakcyjnie przedstawia się to przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych, wymagających sporych nakładów finansowych.