Decydując się na lokatę bankową chcemy by nasze wolne środki finansowe były nie tylko bezpieczne ale także przynosiły konkretne profity. Obserwując rynek depozytów możemy śmiało stwierdzić, że produktów jest tak wiele iż każdy potencjalny klient znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Jednak czym kierować się przy wyborze produktu i banku, któremu powierzymy opiekę nad oszczędnościami jakie udało nam się zgromadzić? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie ponieważ sytuacja każdego konsumenta zależy od wielu czynników. Dlatego tak trudno wybrać najlepszą lokatę – każda z tych dostępnych na rynku ma inne cechy charakterystyczne i będzie odpowiadać odmiennym potrzebom.

Możemy jednak ustalić uniwersalne warunki, które składają się na fakt, że dana lokata będzie spełniała swoje założenia i pomoże nam bez problemu zapomnieć o zmartwieniach w sprawie oszczędności. Dlatego szukając depozytu musimy zwracać uwagę na jego oprocentowanie, okres obowiązywania umowy, dostępność produktu oraz tego czy bank wymaga od klienta skorzystania z innych produktów banku, a także możliwości wcześniejszego zerwania umowy.

Oprocentowanie

Dla wszystkich to najoczywistszy warunek atrakcyjnej lokaty. Bez wątpienia zamrażając pieniądze wymagamy, że w czasie kiedy nasze oszczędności znajdują się w banku, otrzymamy jak najwyższe odsetki. Musimy jednak liczyć się z tym, że wybierając lokatę terminową stawiamy na gwarancję bezpieczeństwa naszych pieniędzy, a nie na agresywne inwestowanie. Lokata może zapewnić nam dobre oprocentowanie i uchronić nasze finanse przed utratą wartości. Dlatego jeżeli wybieramy odpowiedni produkt powinniśmy brać pod uwagę takie usługi, które faktycznie będą zyskowne i zajmują wysokie pozycje w licznych rankingach produktów oszczędnościowych.

Okres umowy

To na jak długi okres podpiszemy umowę musi być uwarunkowane przez indywidualne predyspozycje. Jednak warto pamiętać, że obecna sytuacja lokat bankowych sprzyja podpisywaniu umów krótkoterminowych. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że wciąż obowiązują niskie podstawowe stopy procentowe, ustalone przez Narodowy Bank Polski. Analitycy finansowi zapowiadają, że najbliższe pół roku może przynieść zmiany co korzystnie wpłynie min. na oprocentowanie depozytów bankowych.

Lokaty krótkoterminowe pozwalają zachować większą swobodę w zarządzaniu finansami, często są także lepiej oprocentowane i objęte są dodatkowymi promocjami, które zwiększają komfort usługi. Depozyty długoterminowe charakteryzują się tym, że są skierowane do osób posiadających większe oszczędności, chcących zaoszczędzić czas poświęcony na konieczność śledzenia zmian na rynku oraz wybór co kilka miesięcy nowego produktu.

Dodatkowe produkty

Wiele banków, chcąc zachęcić do większej współpracy z instytucją udostępnia klientom lepiej oprocentowane depozyty pod warunkiem skorzystania także z innych usług finansowych. Powinniśmy jednak uważać na takie zabiegi ponieważ mogą one prowadzić np. do dodatkowych opłat za rachunek osobisty. Zanim podpiszemy umowę z taką ofertą powinniśmy dokładnie sprawdzić warunki umowy nie tylko depozytu ale także powiązanej usługi na jaką się decydujemy.

Zerwanie umowy

Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzymać ustalonego okresu trwania umowy z bankiem. Jest wiele możliwych sytuacji życiowych, które będą wręcz zmuszać do tego by skorzystać z oszczędności bez możliwości oczekiwania na zakończenie się lokaty. Część banków zabezpiecza się przed takim działaniem i nie wypłaca klientowi odsetek, zwracając tylko i wyłącznie kapitał zdeponowany na lokacie. Warto zwrócić uwagę jakie pod tym względem bank stawia warunki. Najkorzystniejsze jest wybranie lokaty, która gwarantuje wypłacenie uzyskanych profitów do momentu zerwania umowy. Coraz więcej instytucji decyduje się właśnie na takie udogodnienie dla konsumentów.

Kapitalizacja odsetek

Aby stworzyć obraz najkorzystniejszej lokaty nie należy zapominać o niezwykle ważnej kapitalizacji odsetek. Jest to szczególnie istotne ponieważ zwiększa kapitał, który jest nieustannie oprocentowany. Niestety coraz mniej banków oferuje częstą kapitalizację i standardowo następuje to po zakończeniu umowy w chwili gdy odbieramy oszczędności. Jeżeli jednak mamy możliwość wyboru lokaty z kapitalizacją dzienną lub miesięczną jest to bardzo dobry warunek, pomnażający zyski i wpływający korzystnie na depozyt bankowy.

Podsumowując, nie istnieje lokata, która w pełni usatysfakcjonuje każdego klienta banku. Musimy pamiętać, że to co będzie dla naszych oszczędności najlepsze zależy tylko i wyłącznie od nas. Kierując się w swoim wyborze głównymi cechami dobrej lokaty oraz celami jakie zamierzamy osiągnąć zamrażając środki, możemy odnaleźć ofert która będzie całkowicie zadowalająca i z chęcią wrócimy do niej po terminie wygaśnięcia pierwszej umowy.