Tendencje wśród lokat pozostają bez mian. Większość produktów nadal nie zapewnia wystarczającego oprocentowania, skutecznie zniechęcając do zamrażania gotówki w banku. Jeżeli jednak zależy nam na oszczędnościach i nie chcemy pozostawić ich bez fachowej opieki i możliwości zarabiania możemy wśród mniej atrakcyjnych depozytów odnaleźć kilka wartych uwagi. W zależności od naszych indywidualnych preferencji będziemy mogli wybrać lokatę długo terminową jak i krótkoterminową. Powinniśmy jednak pamiętać, że sytuacja depozytów może znacznie poprawić się wraz z planowanymi zmianami zwiększenia referencyjnych stóp procentowych. Być może pod koniec bieżącego roku Rada Polityki Pieniężnej wprowadzi do życia nowe ustalenia, które przywrócą wysokie, nieosiągalne obecnie 7,00% depozyty.

Jakie lokaty bankowe w czerwcu 2014 roku można określić mianem najlepszych? Do najwyżej oprocentowanych depozytów należą przede wszystkim te krótko terminowe, są one nie tylko związane z największym zyskiem konsumenta ale dają również dużą swobodę w decyzjach finansowych. Ważną informacją jest także to, że banki często ogłaszają promocje dla nowych klientów, którzy otwierając swoją pierwszą lokatę w danej instytucji nawiązują z nim współpracę. Dlatego też warto nie ograniczać się do znanych nam oddziałów i poszukać placówki z którą jeszcze nie mieliśmy nic wspólnego, a może zaowocować to równomiernymi profitami.

Najlepszą lokatą czerwca jest "Lokata Happy" Idea Banku, z najwyższym oprocentowaniem sięgającym aż 5,00%. Każdy kto posiada 1000 złotych może założyć lokatę na okres 3 miesięcy. Depozyt skierowany jest do nowych klientów banku, którzy wcześniej nie mieli styczności z instytucją. Bank nie wymaga założenia dodatkowo konta osobistego, a dostęp do lokaty umożliwiony jest także poprzez wniosek online.

Na drugim miejscu znajduje się kolejna promocyjna oferta. "Lokata na Start" Getin Banku to również produkt, którego docelowym konsumentem są osoby rozpoczynające współpracę z Getin. Podobnie jak Idea Bank, obie instytucje chcą zachęcić dobrymi depozytami do skorzystania z pozostałych usług. Getin Bank wymaga jednak założenie rachunku osobistego w trakcie zakładania lokaty. Oprocentowanie tego depozytu wynosi 4,50%, minimalną kapitałem jaki zamrozimy na nim to 500 złotych, natomiast okres trwania umowy możemy dostosować do własnych potrzeb od 1 do 2 miesięcy. Produkt dostępny jest dzięki systemowi internetowemu i złożenie wniosku online. Formularz jest bardzo przejrzysty i wymaga podania tylko najpotrzebniejszych danych weryfikujących tożsamość klienta.

Produktem, który zamyka czołówkę lokat terminowych jest "Lokata Direct Internet" Santander Consumer Banku. Oprocentowanie depozytu to 4,10%, a największą różnicą Santandera jest okres trwania umowy – aż 24 miesiące. Jest to jedyna z ofert długo terminowych, która od kliku miesięcy utrzymuje się w ścisłej trójce najlepiej oprocentowanych lokat bankowych. Bank gwarantuje niezmienną wysokość odsetek i nie pobiera od klienta żadnych opłat związanych z utrzymaniem bądź utworzeniem lokaty.

Warto także wspomnieć o lokacie BGŻ Optima, której oprocentowanie wynosi 4,00%. Tym samym kończąc zestawienie depozytów przekraczających 3,50% wartość odsetek . "Lokata bezkarna" posiada 3 miesięczny maksymalny okres lokowania oszczędności. Jest to także produkt skierowany do nowych klientów banku. Atrakcyjność oferty wyznacza także brak konsekwencji w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. Minimalną kwotą lokaty jest 1000 złotych, natomiast maksymalne środki jakie zamrozimy to 20 000 złotych.