Ranking lokat już od kilkunastu miesięcy zdominowany jest przez depozyty, które charakteryzują się wyższym oprocentowaniem dla zupełnie nowych Klientów banku. Promocje mogą wydawać się bardzo atrakcyjne, szczególnie jeżeli zależy Ci na pewnym zysku. Jednak zanim ulokujesz swoje pieniądze w konkretnym banku zastanów się czym są mikro-lokaty i kto może zarobić na nich więcej - Ty czy bank.

Polacy coraz częściej oszczędzają i świadomość o zarządzaniu pieniędzmi rośnie z roku na rok. Oznacza to, że chętniej sięgamy po usługi oszczędnościowe. Aby jednak wykorzystać pieniądze w jak najlepszy sposób musisz poznać warunki, które związane są z tymi produktami finansowymi. Nie musisz w tym celu poświęcać wielu godzin na śledzenie wszystkich ofert. Przygotowane przez specjalistów zestawienie ofert pozwoli Ci określić, które depozyty są warte Twojej uwagi.

Lokaty na wysoki procent

Mikro-lokaty przyciągają do banków nowych usługobiorców. Oprocentowanie nawet kilkukrotnie wyższe od tego jakie zapewnione jest w przypadku innych depozytów gwarantuje duże zainteresowanie promocyjnymi produktami oszczędnościowymi.

To aktualnie jedyne lokaty, których oprocentowanie sięga nawet 4,0%. Należy jednak pamiętać, że mikro-lokaty skonstruowane są w taki sposób aby zyskał na nich także bank. Wysokie oprocentowanie Twoich oszczędności podawane jest w skali rocznej. Należy to mieć na uwadze kiedy decydujemy się na lokatę, której maksymalny okres nie przekracza 2-3 miesięcy.

Lokaty promocyjne mają szereg warunków, które musisz wypełnić aby skorzystać z takiej usługi. Czego możesz się spodziewać? Przede wszystkim lokaty dla nowych Klientów wymagają tego by osoba, która z nich korzysta nie miała żadnej historii w danym banku. Dotyczy to nie tylko depozytów ale także pozostałych usług dostępnych w instytucji.

Klient ma możliwość założyć tylko jedną lokatę promocyjną, a maksymalna wartość oszczędności zdeponowana na lokacie jest znacznie ograniczona. Najczęściej maksymalna wartość depozytu nie przekracza 10 000,00 - 20 000,00 złotych. Oznacza to, że produkty dostępne są wyłącznie wąskiej grupie osób, a zysk płynący z wyższego oprocentowania przeznaczony jest tylko dla niskiej wartości zgromadzonych środków.

Czy warto zakładać lokatę mając niewielkie oszczędności?

Choć promocyjne depozyty pozwalają na otworzenie rachunku przy niskiej minimalnej wartości oszczędności, nie zawsze jest to atrakcyjne pod względem odsetek. Jeżeli dysponujesz niewielką kwotą wolnych środków może się okazać, że nawet względnie wysokie oprocentowanie przyniesie Ci tylko kilka złotych więcej. Podobny wynik możesz osiągnąć decydując się na konto oszczędnościowe, które nie ograniczy w żaden sposób Twojego dostępu do tych pieniędzy.

Nieopłacalnymi w takim wypadku okażą się przede wszystkim oferty, które wymagają od usługobiorcy skorzystania także z innych produktów m.in. konta osobistego. Zanim podejmiesz decyzję o zawarciu umowy, która posiada takie warunki sprawdź czy odsetki jakie otrzymasz są warte licznych formalności i zmiany dotychczasowego banku.

Zadbaj o swoje pieniądze, nawet jeżeli to niewielka suma. Pamiętaj jednak aby starannie wybierać produkty z których skorzystasz.