Mimo rekordowo niskich stóp procentowych trudno wskazać równie chętnie wybierany produkt oszczędnościowy jakim dla wielu Polaków jest lokata bankowa. Trwająca już od 2 lat deflacja ma ogromny wpływ na jakość usług bankowych. Podczas gdy kredytobiorcy mogą cieszyć się niższym oprocentowaniem zadłużeń, Klienci chcący zamrozić swoje pieniądze muszą liczyć się z niewielkim zyskiem.

Jeżeli nie masz pewności jak zagospodarować swoje zaoszczędzone pieniądze z pewnością ciekawi Cię które produkty będą atrakcyjnym rozwiązaniem i czy możliwe jest jeszcze zdobycie satysfakcjonujących odsetek.

Śledząc nasz portal z pewnością zdajesz sobie sprawę, że oferty banków już od wielu miesięcy nie zmieniają się. W rankingu wciąż dominują oferty typowo promocyjne, a depozyty standardowe nie zapewniają warunków zachęcających do zawierania umów. Nic nie wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie moglibyśmy spodziewać się podwyższenia stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Analitycy ostrzegają, że prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku możemy spodziewać się znacznych różnic.

Czy warto zamrażać oszczędności?

Kierując się wyłącznie oprocentowaniem lokat, decyzja o skorzystaniu z usługi tego typu może nie wydawać się wystarczająco atrakcyjna. Odsetki o wartości 1,00% w skali roku dla stałych Klientów zniechęcą z pewnością nawet największych entuzjastów bezpiecznego oszczędzania. Nadal jednak możliwe jest znalezienie atrakcyjniejszego produktu, choć niestety może się to wiązać z ograniczeniami i szeregiem warunków jakie musi spełnić Klient banku.

Musisz jednak pamiętać, że dostosowanie się do tego może nawet kilkakrotnie zwiększyć oprocentowanie Twojego depozytu. To oczywiście nie jedyny argument za tym by rzeczywiście wpłacić pieniądze na rachunek w banku. Faktem jest bowiem, że nawet najniższe odsetki będą lepsze niż ich brak w przypadku gdy w żaden sposób nie zainwestujesz swoich wolnych środków.

Pozostawienie gotówki na tradycyjnym koncie osobistym odbiera możliwość zwiększenia tych środków, a nawet naraża na stratę. Zdecydowanie łatwiej jest wydać takie pieniądze na całkowicie inne cele, nie trzymając się konkretnego planu.

Rozsądną alternatywą jest konto oszczędnościowe, które może być traktowane jako elastyczniejsza wersja lokaty. Korzystanie z usług oszczędnościowych pomaga w zarządzaniu finansami, co oczywiście ma pozytywny wpływ na fundusze także w dłuższej perspektywie czasu.

Kiedy założyć lokatę terminową?

Nie zwlekaj z decyzją o założeniu depozytu. Czekając tracisz wyłącznie kolejne miesiące w trakcie których możesz zdobywać odsetki. Pamiętaj, że nawet niewielkie kwoty ale systematycznie powiększające Twoje oszczędności będą miały pozytywny wpływ na ich wysokość.

Nie masz pewności, czy zebrana kwota jest już odpowiednia do tego by myśleć o inwestycji? Większość lokat bankowych wymaga minimalnej wpłaty na konto o wysokości 1000,00 złotych, pojawiają się jednak także takie depozyty których założenie możliwe jest już od kwoty 500,00 złotych.

Jeżeli jednak gromadzisz swoje oszczędności być może najlepszym rozwiązaniem będzie tymczasowe skorzystanie z konta osobistego, które pozwala na elastyczne wpłaty na rachunek i nie ma warunków dotyczących minimalnych środków na rachunku.