Lokaty bankowe są atrakcyjne pod warunkiem, że możesz skorzystać z usług promocyjnych. W przeciwnym wypadku tylko nieliczne usługi są w stanie zapewnić interesujące warunki zamrożenia Twoich oszczędności w banku. Depozyty są skierowane do osób, które mają pewność, że przez dłuższy czas te pieniądze nie będą potrzebne i nie zakończysz umowy przed terminem. Niestety od kilku miesięcy oprocentowanie lokat pozostawia wiele do życzenia i coraz więcej osób nie decyduje się na przedłużenie swoich lokat terminowych. Za to popularność zyskują konta oszczędnościowe.

Lokaty bankowe - różnice między kontem oszczędnościowym

Konto oszczędnościowe jest bardzo elastyczne. Przypomina tradycyjny rachunek osobisty i dodatkowo gwarantuje oprocentowanie środków zgromadzonych przez usługobiorcę. W przeciwieństwie do lokaty bankowej, Klient korzystający z konta ma stały dostęp do środków. Jednak by uniknąć opłat za prowadzenia rachunku należy poznać dokładne warunki banku w jakim zakładany jest rachunek oszczędnościowy. Usługobiorca może bezpłatnie dokonywać przelewów wewnętrznych, często ograniczona jest jednak liczba takich transakcji w ciągu miesiąca, a każda kolejna związana jest z opłatami. Niemal zawsze konto oszczędnościowe połączone jest do standardowego konta, to ułatwia zarządzanie budżetem i szybkimi przelewami między rachunkami.

W przypadku lokat bankowych odsetki najczęściej wypłacane są w momencie zakończenia umowy. Pieniądze oprocentowane na koncie oszczędnościowym zyskują odsetki m.in. co miesiąc, zatem kapitał stale się powiększa.

Lokaty bankowe oferują jednak wyższe oprocentowanie i na rynku jest wiele produktów, które gwarantują wypłatę wszystkich odsetek nawet w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. Musisz jednak pamiętać, że do założenia lokaty wymagana jest minimalna kwota , najczęściej jest to wyłącznie 1000,00 złotych jednak pojawiają się także produkty, które związane są z bardziej restrykcyjnymi warunkami. Konta oszczędnościowe nie wyznaczają minimalnej lub maksymalnej kwoty jaka możliwa jest do wpłacenia na konto w banku.

Obie oferty są dostępne zarówno w placówkach banków jak i poprzez bankowość internetową. Zarówno założenia lokaty bankowej, jak i konta nie wiąże się z dużą ilością formalności i zajmie Ci nawet kilka minut. Dużym ułatwieniem jest także skorzystanie z oferty banku w którym posiadasz m.in. standardowy rachunek rozliczeniowy.

Internetowe usługi banków

Aby otworzyć lokatę lub konto wystarczy wypełnić bardzo uproszczony wniosek, który wymaga podania wyłącznie podstawowych danych osobistych. Często aby zweryfikować Twoje dane konieczne jest przelanie drobnej kwoty na wskazany rachunek. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wskazane konto jest dokładnie tym, na które możesz przelać swoje oszczędności, a bank również sprawdzi poprawność Twoich danych. Cały proces może trwać zaledwie kilka minut, co pozwoli Ci zaoszczędzić czas jeżeli decydujesz się właśnie na taką formę nawiązania umowy.