Lokata rentierska to usługa, która nie cieszy się w Polsce dużą popularnością i nie jest tak dobrze rozreklamowana jak pozostałe produkty instytucji finansowych. Choć większość banków posiada taką lokatę w swojej ofercie rzadko jest ona rekomendowana klientom. Czym jest lokata rentierska? To lokata terminowa, na którą tak samo jak w przypadku zwykłej lokujemy swoje oszczędności, z tą różnicą, że zyski z oprocentowania depozytu otrzymujemy nie po zakończeniu umowy i rozwiązaniu usługi, a systematycznie w trakcie jej trwania.

Czy to się opłaca?

Oprocentowanie lokaty rentierskiej zależy od tego ile na niej zdeponujemy. Jest to zatem sprawa indywidualna, każdego klienta. Wraz z wzrostem zamrożonych środków możemy liczyć na atrakcyjniejsze zyski jakie zaoferuje nam bank. Jeżeli posiadamy pokaźną sumę wolnych funduszy będziemy z pewnością pożądanymi konsumentami i bank postara się dostosować do naszych oczekiwań. Okres w jakim będą nam wypłacane odsetki także zostaje ustalony indywidualnie i najczęściej jest to wypłata comiesięczna, kwartalna lub półroczna. Umowa na lokatę rentierską podpisywana jest na okres znacznie dłuższy niż w przypadku innych takich usług, najczęściej na 12 miesięcy, 24 miesiące lub 36 miesięcy.

To ciekawe rozwiązanie dla osób majętnych, które chcą regularnie otrzymywać dodatkowe fundusze na swoje regularne wydatki. Większość terminowych lokat, które mogą zainteresować atrakcyjnym oprocentowaniem, ograniczone są maksymalną kwotą depozytu. Zatem posiadając duże oszczędności bylibyśmy zmuszeni rozbić je na kilka mniejszych lokat. Dodatkową zaletą tego produktu jest w tym wypadku stała stopa oprocentowania, a także brak konsekwencji w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. Nie stracimy bowiem odsetek, które zostały nam już wypłacone.

Wpłacając niewielką sumę na lokatę rentierską, pieniądze jakie zostaną nam przelane nie przyniosą zadowalających zysków. Dlatego korzystniejsze będzie w tym wypadku lokowanie gotówki na tradycyjnych lokatach terminowych, gdzie odsetki otrzymamy po zakończeniu umowy, wraz z kapitałem jaki zamrozimy w banku. Jeżeli nie chcemy ryzykować inwestując w inny sposób,a interesuje nas comiesięczny wpływ dodatkowej gotówki i nasze wolne fundusze pozwolą na to, że odczujemy zyski – nie powinniśmy się zastanawiać, ta oferta skierowana jest właśnie do nas.