Lokata bankowa od lat kojarzona jest z bezpieczeństwem i możliwością umieszczenia swoich oszczędności w banku z gwarancją podniesienia wartości oszczędności. Aktualnie lokaty nie oferują dużych odsetek Klientom, a mimo to wciąż cieszą się zainteresowaniem i nie brakuje chętnych, szczególnie do zakładania lokat promocyjnych. To one umożliwiają zdobycie nawet dwukrotnie wyższego oprocentowania, co oczywiście może znacznie pomóc w powiększaniu kapitału.

Jeżeli posiadasz oszczędności ale nie wiesz co z nimi zrobić, zastanów się jakie masz możliwości i czy nie krzyżują się one z Twoimi planami. Oszczędzanie w przypadku gdy wiesz, że kapitał będzie Ci potrzebny już za kilka miesięcy będzie się różnić, od tych odłożonych z myślą np. o przyszłej emeryturze. Na rynku jest jednak wiele produktów, które można dostosować do swoich potrzeb.

W artykule przybliżymy Ci najważniejsze zalety lokaty bankowej – być może dzięki temu zdecydujesz się na jedną z polecanych na naszej stronie lokat bankowych.

Oszczędzaj świadomie – zalety lokaty bankowej

Największym plusem założenia lokaty jest gwarancja otrzymania po okresie wyznaczonym w umowie dodatkowych środków, czyli odsetek. Zysk będzie przede wszystkim pomagał zachować stałą wartość pieniędzy, szczególnie gdy oddziaływać będzie na nie inflacja. Dodatkowo decydując się na zamrożenie gotówki masz pewność, że nie przeznaczysz jej na chwilowe zachcianki, których będziesz z czasem żałować.

Lokata w banku jest produktem całkowicie bezpiecznym, pozbawionym ryzyka. W odniesieniu do licznych inwestycji alternatywnych to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie spokój i np. dopiero zaczynają gromadzić swój kapitał, lub obawiają się jego częściowej utraty. Zastanawiając się nad inwestycją w złoto, papiery wartościowe musisz posiadać przynajmniej podstawową wiedzę o inwestycjach tego typu i mieć chęci by stale obserwować rynek.

Ogromną zaletą lokat bankowych jest ich elastyczność. Każdy Klient ma możliwość wybierać wśród licznych usług, które skierowane są do najróżniejszych usługobiorców. Znajdziesz lokaty jednodniowe, miesięczne a nawet takie, które posiadają kilkuletni okres zapadalności. Dodatkowo możesz wybrać wśród usług różniących się m.in. wypłatą odsetek lub ich naliczaniem. Standardowe oferty banków przewidują wypłatę środków oraz zysku po upłynięciu terminu lokaty, a odsetki są stałe przez cały okres umowy. Możesz jednak skorzystać z innych produktów, min. posiadających zmienne oprocentowanie lub lokaty rentierskiej, która wiąże się z wypłacaniem odsetek terminowo w trakcie trwania umowy.

Lokata bankowa wyróżnia się także wśród innych ofert inwestycyjnych dostępnością. To zaleta, szczególnie jeżeli dopiero zaczynasz oszczędzać, nie masz w tej kwestii doświadczenia i szukasz usługi, która będzie prosta. Aby założyć lokatę wystarczy wypełnić krótki formularz, który dostępny jest w wielu przypadkach także online. Bank sprawdza wyłącznie najważniejsze dane kontaktowe Klienta, a wraz z podpisaniem umowy i przelaniem pieniędzy na rachunek, uruchomiona zostaje lokata na wcześniej ustalonych warunkach.