Twoje oszczędności powinny być odpowiednio zainwestowane Jeżeli chcesz aby przynosiły Ci jak największe zyski, zastanów się, która z ofert będzie dla Ciebie odpowiednia. Na Polskim rynku jest coraz więcej produktów skierowanych do osób, które posiadają wolne środki. Lokaty, fundusze inwestycyjne, obligacje i akcje – jeszcze nie wiesz gdzie ulokować swoje pieniądze? Dowiedz się co zrobić aby być w pełni zadowolonym z usług z których skorzystasz.

Lokaty bankowe są bardzo popularne i co najważniejsze łatwo dostępne. Depozyt charakteryzuje się tym, że bank gwarantuje wypłatę odsetek, a cała kwota ulokowana w banku jest zabezpieczona i z całą pewnością wróci do Ciebie niezależnie od sytuacji na rynku. Lokata jest związana z umową, w której zawarte są wszystkie warunki usługi. Podpisanie jej oznacza, że obie strony czyli bank i usługobiorca zgadzają się na nie. Banki oferują tak różnorodne lokaty, że z łatwością znajdziesz ofertę, która będzie odpowiadać Twoim planom inwestycyjnym. Depozyty dzielą się na krótko, średnio i długoterminowe. Najkrótsze umowy obowiązują zaledwie jeden dzień, natomiast najdłuższe lokaty trwają do kilku lat.

Możesz wybrać produkt, który już na początku gwarantuje Ci konkretną kwotę odsetek, dzięki stałej stopie procentowej. Są jednak także takie lokaty, których zysk będzie zmienny i związany bezpośrednio z sytuacją na rynku finansowym.

Argumentem, który najczęściej decyduje o tym, że to właśnie lokaty bankowe są najchętniej wybieranym produktem oszczędnościowym, jest to, że zamrażając pieniądze w banku nie ryzykujesz. Inne usługi związane z inwestycjami lub oszczędzaniem najczęściej w mniejszym lub większym stopniu wiążą się z możliwością utraty części kapitału lub niepewnej kwocie zysku. Komfort jaki daje lokata to przedewszystkim możliwość skorzystania z usługi nawet jeżeli nie masz doświadczenia w inwestowaniu.

Aby założyć lokatę bankową wystarczy złożyć wniosek online. Wypełnisz go w kilka minut, a zyskasz nie tylko atrakcyjne oprocentowanie ale także zaoszczędzisz czas i pieniądze bez konieczności wizyty w oddziale banku.

Inwestycje alternatywne

Możliwości inwestycji jest wiele. Musisz jednak wiedzieć, że większość z nich wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy o rynku i umiejętności szybkiego reagowania. Jeżeli lubisz ryzykować, możesz zyskać znacznie więcej niż kilka procent w skali roku. Musisz jednak mieć na uwadze także to, że możesz stracić część pieniędzy. Jeżeli nie jesteś na to gotowy, lub nie liczysz się z takim scenariuszem, inwestowanie związane z ryzykiem nie są dla Ciebie odpowiednie.

Jeżeli chcesz wykupić obligacje lub dołączyć do funduszu inwestycyjnego, przygotuj się na to, że są to długoterminowe inwestycje. Najczęściej trwają przynajmniej kilkanaście miesięcy. To zatem dobra opcja dla osób, które są pewne, że przez cały okres zamrożenia środków nie będą ich potrzebować w innym celu.

O czym musisz pamiętać decydując się na alternatywną formę inwestycji? Sprawdzaj dokładnie umowy, które podpisujesz, a także spółki i instytucje z którymi nawiązujesz współpracę. Dowiedz się jak najwięcej i nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoich pieniędzy zależy od tego gdzie je ulokujesz.