Chociaż dostęp do lokat bankowych jest wyjątkowo łatwy, a oferty są niezwykle różnorodne, coraz mniej osób szuka depozytu jako formy oszczędzania i inwestowania pieniędzy. Niskie stopy procentowe mają ogromny wpływ na coraz mniejsze oprocentowanie lokat terminowych. Najłatwiej można zauważyć to na przypadku lokat o standardowych warunkach, których zyski maleją praktycznie z miesiąca na miesiąc. Banki chętniej przyciągają nowych usługobiorców, co jednak prowadzi do tego, że stali konsumenci mają coraz mniejsze możliwości w faktycznym powiększaniu swojego kapitału z pomocą produktów oszczędnościowych. Mimo tych problemów wciąż zachęcamy wszystkich do dbania o pieniądze i systematyczne powiększanie oszczędności. Polacy coraz częściej myślą o zabezpieczaniu swojej przyszłości i z roku na rok rośnie liczba osób, które gromadzą pieniądze m.in. by dokonać większego zakupu bez konieczności sięgania po kredyt lub chcąc uniknąć kłopotów finansowych na emeryturze.

Jak skutecznie szukać oszczędności?

Aby móc myśleć o inwestowaniu gotówki trzeba oczywiście wcześniej zgromadzić konkretną sumę pieniędzy pozwalającą na atrakcyjne rozwiązanie. Jak zarządzać swoim budżetem aby bez większych problemów znaleźć szansę na odkładanie systematycznie pewnej sumy pieniędzy? Przede wszystkim przeanalizuj swoje miesięczne wydatki. Często w sklepie sięgamy po artykuły, których nie potrzebujemy, choć jednorazowo są to niewielke kwoty, na przestrezni całego miesiąca można przekonać się, że to całkiem pokaźna suma, która stanowiłaby regularnie doskonały wkład w budowanie kapitału. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet niewielkie sumy odkładane bardzo regularnie są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które szukają każdej możliwości powiększenia wolnego kapitału. Organizacja wszystkich wydatków jest pierwszym i najważniejszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania.

Tylko promocyjne lokaty?

Myśląc wyłącznie o jak najwyższych zyskach finansowych, rzeczywiście tylko lokaty promocyjne są w stanie przyciągnąć zainteresowanie i skłonić do zamrożenia pieniędzy. Jeżeli jednak inwestycja środków ma przede wszystkim spełniać rolę zabezpieczenia gotówki sprawdzą się zarówno standardowe depozyty, jak i konta oszczędnościowe.

W przeciwieństwie do inwestycji alternatywnych, Klient banku ma gwarancję, że nawet w przypadku niewypłacalności instytucji odzyska swoje pieniądze. To dla wielu oszczędzających tak ważny warunek, że niechętnie decydują się na inne oferty. Jest to także świetny argument dla osób, które nie dostrzegają żadnych korzyści z posiadania pieniędzy na lokacie. Gotówka pozostawiona na standardowym rachunku osobistym może nieumyślnie zostać wykorzystana niezgodnie z pierwotnym celem, a w przypadku inflacji, wartość oszczędności byłaby narażona na obniżenie.

Zachęcamy do sprawdzenia aktualnego rankingu lokat oraz kont oszczędnościowych. Wysłanie wniosku pozwala na założenie i uruchomienie lokaty nawet w ciągu kilku minut.