Najlepsze lokaty bankowe pomimo braku zmian w oprocentowaniu depozytów przynoszą większe profity. To świetna wiadomość dla każdego kto oszczędza i pragnie na swoich wolnych środkach zarabiać, nie tracąc wartości zgromadzonych funduszy. Obecnie nie musimy martwić się o inflację, przed którą musieliśmy chronić oszczędności. Obecnie za tą samą sumę pieniędzy możemy kupić więcej produktów niż wcześniej. Wszystko to dzięki deflacji, czyli zjawisku ekonomicznemu, które jest wynikiem długotrwałego spadku cen.

Najlepsze lokaty w obliczu deflacji

Jaki wpływ ma deflacja na zaoszczędzone pieniądze? Jeżeli korzystamy z produktów typu lokaty bankowe lub konta oszczędnościowe zauważymy, że nasze środki zyskują znacznie więcej niż wcześniej. Odsetki nie muszą bowiem wyrównywać zmniejszenia wartości gotówki i cała kwota jaką zyskamy to środki powiększające nasz kapitał. Brzmi zachęcająco i oczywiście to jedna z nielicznych okazji do tego by móc cieszyć się tak atrakcyjnymi profitami. Najlepsze lokaty bankowe, które obecnie możemy założyć gwarantują od 5,00% do 4,00% zysku. Nawet konta oszczędnościowe, które obecnie przyciągają promocyjnymi 3,00% mogą stworzyć świetne warunki do tego aby rozpocząć oszczędzanie w ten właśnie sposób.

Czy deflacji należy się obawiać?

Długotrwała deflacja może spowodować spadek stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. W konsekwencji będziemy zatem obserwować obniżenie się oprocentowania kredytów gotówkowych a także lokat terminowych. W najgorszym wypadku osoby posiadające oszczędności w bankach mogą otrzymać ujemne oprocentowanie, jest to jednak posunięcie bardzo drastyczne, które mogłoby się również niekorzystnie odbić na interesach instytucji finansowych. Musimy bowiem pamiętać, że środki zgromadzone na lokatach są bezpośrednio związane z zabezpieczeniem kapitałów jakie banki przeznaczają na kredyty. Dlatego też wprowadzenie ujemnego oprocentowania mogłoby doprowadzić do zlikwidowania większości depozytów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania banków.

Warto więc z uwagą śledzić informacje dotyczące zmian na rynku i zainteresować się sytuacją gospodarczą w kraju. Chwilowo deflacja nie zagraża nam w żaden sposób i możemy wykorzystać ją do własnych celów. Jednak aby zabezpieczyć się przed wszelkimi możliwościami powinniśmy wybierać produkty elastyczne i zróżnicowane, tak aby nie powierzać wszystkich swoich oszczędności jednemu narzędziu inwestycyjnemu.

Aktualnie najlepsze lokaty

Mając możliwość szybkiego zareagowania w przypadku niekorzystnych zmian spowodowanych deflacją powinniśmy kierować się wyborem lokaty, która będzie krótkoterminowa i zagwarantuje nam możliwość przerwania umowy bez utraty odsetek. Dlatego też warto rozważyć możliwość zamrożenia środków na depozytach miesięcznych lub maksymalnie kilkumiesięcznych. Ponadto ważne by zapewnić oszczędnościom jak najwyższe oprocentowanie. Kierując się tymi warunkami z łatwością możemy wskazać kilka ofert, które będą atrakcyjne i mogą skutecznie pomóc w zarządzaniu finansami w obecnej chwili. Aby przybliżyć najlepsze oferty lokat w polskich bankach zapraszamy do zapoznania się z opublikowanymi na naszej witrynie rankingami.