Zarządzanie oszczędnościami może przynieść wiele korzyści, trzeba jednak poświęcić trochę swojego czasu i określić co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem i które oferty oszczędnościowe zapewniają to czego oczekujesz. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć Ci czy opłacalne jest zamrożenie pieniędzy na lokatach, które należą do usług długoterminowych. Tego typu lokaty wybierane są najchętniej przez osoby, które oszczędzają z myślą o przyszłości swojej jak i swoich najbliższych. To bardzo często pieniądze odkładane już na emeryturę lub na ułatwienie dziecku rozpoczęcie dorosłego życia. Czy podpisywanie umowy nawet na kilka lat będzie opłacalne?

Zabezpieczenie gotówki

Bez wątpienia lokata terminowa, zapewnia gwarantowany zysk i całkowite bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. W terminie zapadalności lokaty otrzymasz cały kapitał wpłacony do banku, wraz z naliczonymi zgodnie z umową odsetkami wypracowanymi podczas jej trwania. Korzystając z lokaty unikniesz ryzyka, że gotówka ta zostanie wydana w innym celu, a dodatkowo poprzez zyski zniwelujesz ryzyko związane z utratą wartości pieniędzy ze względu na inflację.

Lokata jest także najłatwiej dostępnym produktem oszczędnościowym. To rozwiązanie, które nie wymaga od Ciebie specjalistycznej wiedzy z zakresu inwestycji i podejmowania jakiegokolwiek ryzyka. Założenie rachunku i wpłacenie oszczędności może trać nawet kilka minut jeżeli zdecydujesz się na ofertę dostępną online. Wszystkie formalności wypełnisz przez internet, bez konieczności wizyty w placówce banku. To duże ułatwienie i oszczędność czasu, a bardzo często to właśnie oferty online posiadają najkorzystniejsze warunki, o czym możesz przekona się śledząc nasz ranking lokat oraz ranking kont oszczędnościowych.

Zalety i wady lokaty długoterminowej

Zamrożenie pieniędzy nawet na kilkanaście miesięcy może być problematyczne, szczególnie gdy gotówka będzie Ci niespodziewanie potrzebna i konieczne będzie zerwanie umowy i utrata wypracowanych odsetek. Zaletą jest możliwość wpłacenia gotówki i nie martwienie się o wybór innej oferty nawet przez kilka lat. Dodatkowo w przypadku lokat długoterminowych masz okazję wybrać ofertę gdzie odsetki kapitalizowane są na rachunku regularnie już w trakcie trwania umowy, nie dopiero z jej zakończeniem. To pozwoli na zwiększenie zysku.

Największym minusem takich ofert jest utrata możliwości skorzystania z korzystniejszych ofert w trakcie trwania lokaty. Jeżeli na rynku pojawią się nowe oferty, z atrakcyjniejszym oprocentowaniem jedynym rozwiązaniem będzie zerwanie umowy. Jednocześnie to atut jeśli podczas korzystania z lokaty spadnie oprocentowanie lokat, a wybrana przez Ciebie oferta posiada stałe oprocentowanie.

Decydując się na lokatę z dłuższą umową musimy przede wszystkim zdawać sobie sprawę z tego, że dostęp do tej gotówki będzie utrudniony. Nie jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają oszczędzać. Ponadto zgodnie z rankingiem lokat od kilku miesięcy to lokaty krótkoterminowe zapewniają najlepsze warunki, nie tylko pod względem elastyczności ale przede wszystkim odsetek w skali roku.